Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je Lineage 2 ?

Lineage 2 je původem korejská hra, která je déle než dva roky v povědomí hráčů celého světa. Díky tomu, že se dá hrát L2 i na starších strojích je velice oblíbenou hrou. L2 vyrábí společnost NC Soft. Tato firma má na kontě mnoho onlinovek, včetně uznávaného Guild Wars. Hra se zpočátku jevila velmi slibně, zejména výtečná grafika fascinoval spousta lidé (běží na Unreal 2 Enginu a dodnes je jednou z nejlépe vypadajících onlinovek). Jelikož vývojáři věděli, že nemůžou dál odkládat vydání hry, tak si naplánovali, že budou postupně vydávat zdarma nové Chronicly (jakési updaty, datadisky). První Chronicle vznikl s podtitulem Harbingers of War. Dále následovali Age of Splendor, Rise of Darkness, Scions of Destiny a Oath of Blood. A už se zase chystá další Chronicle: The Chaotic Throne. Hra se postupně dost vyvinula a je jednou z nejhranějších MMORPG na světě. Mimo své nesporné výhody je mezi online RPG známá i tím, že si ji můžete zahrát zcela zdarma. Zadarmo je myšleno pouze na tzv. free serverech, mezi které patří i Lost Souls.

Kromě těchto free serverů existují samozřejmě i placené nebo donate servery. Tzv. donate server jsou výjimkou, GM teamy tam za skutečné peníze dávají hráčům odměny v podobě výbavy. Zpravidla se říká, že co je placené, je nejkvalitnější, ale vyvedu vás z omylu. Pokud se GM team o server pečlivě stará, je na takovém serveru zaručená stejná kvalita ne-li lepší, než na placeném L2. Takový je i Lost Souls.

Důležitou statistikou každého serveru jsou tzv. raty. To je, kolikrát rychleji se vám zvyšuje level a všechno ostatní oproti oficiálnímu serveru (ten se většinou značí 1x). Takže když je server 50x, tak jde všechno 50x rychleji. Udávají se raty: XP(nejpodstatnější, udává jak rychle vám přibývá level), SP (udává jak rychle přibývají body na učení skillů - mělo by být aspoň přibližně vyvážené s XP ratem), drop (kolik věcí padá z mobů), spoil (obdoba dropu) a quest (kolikrát větší odměnu dostáváte oproti ratu 1x).

Servery se dělí právě podle ratu na: High rate a Low rate. High rate jsou servery s raty tak od 50x a více a Low rate tak do těch 50x (tady jde většinou o napodobeniny oficiálního placeného serveru - 1x) . Lost Souls je Low rate server. Každému sedí něco jiného. Pokud ale s hraním začínáte, doporučujeme hrát na low rate serveru, kde si všechno postupně objevíte a prožijete. High rate servery jsou hlavně na odzkoušení různých pvp taktik, armorů, oblastí a pro pobavení. Další rozdíl mezi servery je na jakým jedou systému - v současné době buď L2J (Java - spíš menší servery, ale narozdíl od druhého systému podporují už C5, jsou ale poruchové a zdaleka v nich nefunguje vše) nebo "C4 PTS" (oficiální verze serveru C4 s plnými funkcemi).

_____________________________________________________________


Jak hrát L2 ?

Tak teď již ke hře samotné. L2 v sobě skrývá obrovskou škálu možností a já se vám v této recenzi pokusím nasvítit, alespoň ty nejdůležitější. Takže, na začátku si vyberete tímto způsobem svoji postavu rasa -> bojovník/mág -> pohlaví a můžete jít na to.

Na začátku vás hra vyhodí do začáteční vesnice, kterou mají všechny rasy jasně danou. Jak zabíjíte příšery dostáváte zkušenosti a peníze až se postupem času dostanete na určitý level (bojovníci 5, mágové 7), kdy si můžete u speciálních herních postav (NPC) vybrat za skill pointy (SP) body, které dostáváte se zkušenostmi, schopnosti dané pro postavu. Každá postava je svými skilly jedinečná. Na levelu 20 level přichází první zlomoví bod. Rozhodujete se, na co se zaměříte ve svém povolání. Po úspěšném dokončení přestupového questu (úkolu) postupujete dál (tzv. expíte, lze i v partách s více hráči), až přicházíte na 40. level, kdy se rozhodnete jaká bude vaše specializace. Může se to zdát fádní a monotónní, ale věřte, že tomu tak není. Jak postupujete v úrovních výše a výše, střídáte lokace, dostáváte nové schopnosti (skilly) a potkáváte nové příšery. Navíc máte možnost používat stále nové vybavení podle tzv. grade.

Level 1 - 19: no grade
Level 20 - 39: D grade
Level 40 - 51: C grade
Level 52 - 60: B grade
Level 61 - 75: A grade
Level 76 - 78: S grade

Gradování funguje na všechny věci ve hře. Přičemž NG (no grade), DG a CG můžete zakoupit v obchodě, dále BG a AG pouze tzv. dropnout (vypadne ze zabité příšery - kterým se říká mob), vyrobit nebo koupit na trhu od jiných hráčů. SG vybavení je velmi specifické, protože je velice vzácné a vlastní ho pouze nejvytrvalejší hráči L2.

Dále je v L2 možnost vlastnit tzv. peta (zvířátko - přítelíček). Ve hře je možno mít tyto potvůrky - vlk, tygřík (cougar), dvouhlavá slepice (coocabara), buvolek (buffalo), puma, kočka, jednorožec, dráček zvaný hatchling, který lze vyexpit ve většího pojízdného draka stridera (toho lze osedlat) a wyverna (velký drak, jemuž můžete létat na hřbetě, to ale platí pouze pro vlastníka hradu).

Základní společenskou jednotkou v L2 je klan. Je to spolek lidí, jež vede vůdce zvaný clan leader (CL). Klany shlukují hráče, kteří mohou i nemusí bojovat za stejným cílem, domlouvají se, dělí se o výbavu, plánují akce proti jiným klanům nebo silnějším monstrům na kontinentu L2. Možnosti klanu se rozrůstají s jeho levelem, který lze za určité poplatky navýšit z levelu 0 až na level 5. Nad klany jsou tzv. aliance, která může zahrnovat až 5 klanů. Klany, které se úspěšně rozrůstají, level 5 může zahrnovat až 40 hráčů, se jednoho dne vydávají obléhat hrady, které patří serverem řízeným postavám (NPC) nebo který vlastní jiný klan. Zkušení hráči tvrdí, že je to ten nejsilnější zážitek, jaký může L2 poskytnout.

LineAge 2 má například oproti WoW tu výhodu, že je autoři předem nepostavili proti sobě dvě znepřátelení aliance, ale každý hráč má možnost vytvořit svůj vlastní klan a následně aliance. S klanem i s aliancí můžete vyhlašovat války.

Co dále ve hře najdeme? Najdeme rybaření, svatby, spousty questů (úkolů, za které se dostávají různé odměny). Dále je tu něco na způsob farmaření a věc zvaná Festival, která připomíná známý mód z mnoha FPS her Last Man Standing. Jinak si můžete vsadit v loterii nebo na zvířecí závody (Monster derby track), stát se olympijským vítězem nebo se pokusit stát šlechticem. Ale zřejmě nejvýznamnější a nejzábavnější častí je právě zmíněný Castle Siege (CS) neboli dobývání hradu.

V hře lze pomocí receptů a různého materiálu vyrábět různé zbraně, zbroje, šperky a další. Každý hráč od 20. levelu má možnost se účastnit pravidelného dvoutýdenního eventu (dobrodružství) zvaného Seven Sings (Sedm znamení), kdy se hráč přidá na stranu Úsvitu nebo Soumraku, jejíchž kněžími jste vysíláni do nekropolí a katakomb, kde se hráč snaží získat speciální kameny, aby mohl je měnit za různé odměny, např. Starověké adeny (Adena = platidlo ve světě L2).

Lineage 2 je hra plná možností, které snad ani všechny nelze vyčíst. Jediným způsobem, jak zjistit, co vše hra obnáší, je neváhat a vyzkoušet si ji. Neexistuje nic tak krásného, jako je fantasy svět L2, kde může být každý hrdinou nebo nejobávanějším tvorem. Záleží jen na vás…